18 listopada 2018

Aktualności 2018/2019

WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA DO KŁODAWY I KALISZA

Categories: | Author: Romana Ziajka | Posted: 2018-11-04 | Views: 23

30 października 2018 roku uczniowie klas II-VI zajęcia z przyrody, historii i wychowania fizycznego  zrealizowali w terenie: w kopalni soli w Kłodawie oraz w rezerwacie archeologicznym w Kaliszu na Zawodziu.Kopalnia soli w Kłodawie powstała w 1949 roku, w 2007 roku została wpisana do Rejestru Zabytków.  Jest to jedna z największych kopalni soli w Europie i jedyna kopalnia na świecie dostępna dla zwiedzających, w której są pokłady różowej soli.  600 metrów pod powierzchnią ziemi chodziliśmy korytarzami-wyrobiskami, podziwialiśmy ogromne wyeksploatowane komory solne, kaplicę św. Kingi, grotę drakuli.

Widzieliśmy maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym, siedzieliśmy w wagonikach, którymi dawniej przemieszczali się górnicy. Podczas zwiedzania przewodnik opowiedział  o historii powstania złóż kłodawskich, o rozmiarach kopalni, zastosowaniu soli.
Rezerwat archeologiczny w Kaliszu powstał w 2007 roku w miejscu, gdzie stał kiedyś wczesnośredniowieczny gród obronny i płynęła rzeka Prosna.  Widzieliśmy: kurne chaty, chatę Seniora, karczmę z XII-XIII wieku, chałupę z wyposażeniem z XIX wieku, fundamenty świątyni, makietę grodu, wieże z palisadą. W zagrodzie karmiliśmy barany, owce i kozę.
    Zajęcia w terenie były bardzo ciekawe, a my przyjechaliśmy bogatsi nie tylko w wiedzę, ale też przeżycia.

Print Bookmark and Share