18 listopada 2018
O projekcie

Rozpoczęcie nauki w szkole, jest dla każdego dziecka czymś ciekawym. Dziecko wkracza w nowy etap swojego życia. Nauka zastępuje zabawę  - fakt ten niesie za sobą różnorodne emocje.
Organizując cykl spotkań adaptacyjnych dla przyszłych uczniów klas pierwszych działania nasze kierujemy do rodziców i ich dzieci. Pragniemy, aby efektem naszych działań było postrzeganie przez dziecko szkoły, jako miejsca, do którego będzie chodziło z przyjemnością, zainteresowane nowym otoczeniem i różnorodnymi wyzwaniami. Miejscem nie tylko zdobywania wiedzy, ale także rozwijania talentów i zaspokajania nieustającej ciekawości świata i ludzi, wspaniałą przygodą, w której dziecku towarzyszą rodzice i nauczyciele wspólnie dbający o jego rozwój.

Szkoła Podstawowa nr 13 przygotowała cykl zajęć adaptacyjnych.

Harmonogram spotkań:

Szkoła Podstawowa nr 13 przygotowała cykl zajęć adaptacyjnych.

Harmonogram spotkań:

Artykuły

19 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie adaptacyjne z dziećmi sześcioletnimi - przyszłymi pierwszoklasistami. "Matematyka na wesoło" zainteresowała małych gości przygotowanymi pomocami edukacyjnymi. Dzieci układały swoje obrazki z figur geometrycznych, bawiły się w "klasy", odmierzały kroki kształtując umiejętności liczenia, dostrzegały przyczyny i skutki oraz przewidywały to co pokaże waga - podczas ważenia warzyw i owoców za pomocą odważników. Podczas zabawy z miarą metrówką dzieci zostały wprowadzone w sens pomiaru długości. Na zakończenie zajęć mali matematycy budowali figury przestrzenne. Zabawa przez naukę - królową nauk - wszystkim - dorosłym i dzieciom - sprawiła dużo radości.

22 marca b.r. odbyło się kolejne spotkanie z przyszłymi pierwszoklasistami. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, podczas których mogły razem z prowadzącą przeprowadzać doświadczenia z nauk chemiczno - fizycznych. Zajęcia rozpoczęła rozmowa o tym, jak smakuje woda, jaki ma kształt, kolor i zastosowanie. Bawiły się w zabawę "Co pływa, co tonie" - zgadywały i przewidywały, które przedmioty pływały po powierzchni wody. w następnych doświadczeniach dowiedziały się, co dzieje się z podgrzanym powietrzem w balonie, jak można zrobić "chemiczne jojo", jak rozpuszczają się płyny w wodzie ciepłej i zimnej.  Nasi goście poznali, w jaki sposób można zrobić "lampę lawę". Na zakończenie dzieci prowdząca przeprowadziła wszystkich przez proces tworzenia wulkanu w domowych warunkach. Nauka przez zabawę sprawiła wszystkim dużo przyjemności.

27 lutego b.r. odbyło się kolejne spotkanie z przedszkolakami - przyszłymi pierwszoklasistami. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zajęciach wychowania fizycznego. Po rozmowie na temat zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw sportowych dzieci rozpoczęły zabawy rozgrzewką. Na sali gimnastycznej chodziły po liniach, bawiły sie w gry, "Latające samoloty", rzuty woreczkami do celu, "Kolorowe kredki", "Przeprawa przez rzekę", "Światło czerwone", "Gasimy świeczkę". Na zakończenie zajęc dzieci bawiły sie w "Radosnej szkole" - sali wyposażonej w zabawki z miękkich tworzyw, materace. Z pamiatkowymi gwizdkami sportowymi zakończylismy zajęcia.

relacja filmowa

W czwartek 18.01.2018r. odbyło się kolejne zajęcie adaptacyjne dla przyszłych pierwszoklasistów. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w zabawach logorytmicznych, których celem było zapoznanie się ze sobą uczniów i rodziców oraz rozwijanie mowy dzieci poprzez zabawę. Wspólny śpiew, taniec oraz udział w zabawach gimnastyki buzi i języka pozwoliło rodzicom i ich pociechom wspólnie spędzić czas, dało wiele radości ale przede wszystkim umożliwiło dzieciom zapoznanie się z rówieśnikami z którymi od września rozpoczną naukę w naszej szkole.

FILM -kliknij

14 grudnia 2017 r. w SP 13 w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowane zostały zajęcia adaptacyjne dla przyszłych pierwszoklasistów. W pracy plastyczno-technicznej dzieci wykonywały reniferka, na zajęciach informatycznych - kodowały na papierze bałwanka a następnie programowały w programie Baltie choinkę. Wszyscy świetnie się bawili.

relacja filmowa - kliknij

W czwartkowe popołudnie 23 listopada b.r. gościliśmy na zajęciach adaptacyjnych przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców.

Pierwsze spotkanie nosiło tytuł „Na powitanie - zajęcia muzyczno - ruchowe”. Przygotowane zostało przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i muzyka. Dzieci przyszły wraz z rodzicami, aby w wesołej przyjaznej atmosferze spędzić popołudnie i lepiej poznać swoich przyszłych kolegów, nauczycieli oraz szkołę. Czekało na nich wiele atrakcji: mieli okazję nauczyć się  piosenek o jesieni, wzmocnić motorykę małą podczas prac plastycznych, razem z rodzicami nauczyc się zabawy "Masażyk".
Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały naklejki uśmiechniętych buziek i słodki poczęstunek.

FILM - KLIKNIJ