Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego
ul. Świetlicowa 9, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Telefon
+48 62 7356995
Podsumowanie projektu

"iTeatr dla Szkół” to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku.
Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.
Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny."
Ostrowska „trzynastka” uczestniczy w tym ogólnopolski projekcie od 2013 roku. Nasza szkoła po raz szósty włączyła się do tego projektu.
Uczniowie mogli obejrzeć 3 spektakle:
- 17 września uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej mogli obejrzeć pierwszą transmisją  spektaklu katowickiego Teatru Ateneum pt. „Ile żab waży księżyc” dla uczniów klas I-IV. Baśniowa opowieść o niecodziennym spotkaniu Króla samochwały z samotnym, przybyłym nie wiadomo skąd Chłopcem.
- 9 stycznia 2020 r. w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół uczniowie klas I - IV obejrzeli spektakl „O dwóch takich, co ukradli księżyc” z Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.
- W lutym uczniowie klas 1-3 i klasy 5 obejrzeli spektakl „Psiakość” z Olsztyńskiego Teatru Lalek w ramach iTeatru TVP. Widowisko opowiadało o psie, który jest najlepszym przyjacielem człowieka. Ale czy człowiek to najlepszy przyjaciel psa?
Dzięki internetowemu spektaklowi mogliśmy choć na chwilkę  przenieść się na teatralną widownię i obejrzeć wspaniałe przedstawienia. Oprawa, pomysłowość dekoracji, dopełnienie muzyką i efektami

Spektakl „Psiakość” z Olsztyńskiego Teatru Lalek w ramach iTeatru TVP

Uczniowie klas 1-3 i klasy 5 obejrzeli spektakl.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ale czy człowiek to najlepszy przyjaciel psa?

Pewnego dnia pies o osobliwym imieniu Psiakość, pozostawiony w lesie podczas grzybobrania, spotyka kilku leśnych mieszkańców. Dzik, który zna las doskonale, uświadamia przybyszowi, że wiosną grzyby przecież nie rosą. Czyżby Pan zapomniał o swoim przyjacielu, a może zawiódł jego psie zaufanie, porzucając go umyślnie?

Psiakość tęskni za Panem i postanawia wyruszyć w podróż powrotną do domu. W wędrówce przez las, łąkę, wieś, aż do miasta, towarzyszy mu znudzona leśną codziennością i głodna przygód Wilczka. Pomiędzy bohaterami rodzi się szczera przyjaźń, a może nawet głębsze uczucie? Podczas wspólnej wędrówki Psiakość i Wilczka spotykają wiele nietuzinkowych postaci m.in. sepleniącego Zaskrońca, stukniętego Lisa, kochliwą Ropuchę, Pudla dumnego jak paw, czy szczurzą mafię, którą stanowią trzej oryginalni jegomoście: Szczur Szef, Szczur Elegant, a także Szczur Kark.

 

 

 

„O dwóch takich, co ukradli księżyc” Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi

 

9 stycznia 2020 r. w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół uczniowie klas I - IV obejrzeli spektakl „O dwóch takich, co ukradli księżyc” z Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.
 Jacek i Placek, bo tak nazywali się bliźniacy, spędzali całe dnie na wygłupach, leniuchowaniu, dokuczaniu innym a nawet na kradzieżach… Ponieważ nie zamierzali się uczyć ani pracować w przyszłości, pewnego dnia postanowili ukraść złoty księżyc i sprzedać go, aby mieć pieniądze na próżniacze życie. Wyruszyli w tym celu w długą i pełną przygód podróż, która całkowicie ich odmieniła… Była to współczesna, pełna muzyki inscenizacja znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niegrzecznych i leniwych braciach, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie rodziny i rodzinnej wsi.

Ile żab waży księżyc? Katowicki Teatr Ateneum

17 września rozpoczęliśmy program iTeatru TVP pierwszą transmisją  spektaklu katowickiego Teatru Ateneum pt. „Ile żab waży księżyc” dla uczniów klas I-IV.
Baśniowa opowieść o niecodziennym spotkaniu Króla samochwały z samotnym, przybyłym nie wiadomo skąd Chłopcem, zadającym dorosłemu władcy masę bardzo ważnych z jego punktu widzenia, zupełnie abstrakcyjnych pytań. Zirytowany dziecięcą bezpośredniością Król próbuje  ignorować intruza, a w końcu pozbyć się go.
Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do tego, by nabrać dystansu do siebie samego, a może nawet nieco się odmienić. Król na nowo odkrywa dawno ukrytą własną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka i jego fantazję i ciekawość świata. Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie.
Baśń oparta na tekście Maliny Prześlugi, nagrodzonym w XXIX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2018), organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.