Projekt ekologiczny "Na Pruślinie nie daj się dusić"

Categories: | Author: Romana Wojtczak | Posted: 2019-10-20 | Views: 408

Dnia 18.10.2019 roku uczniowie klasy VII naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce rowerowej w ramach projektu ekologicznego „Na Pruślinie nie daj się dusić!”. Celem wycieczki było pokazanie zasobów przyrodniczych i ekologicznych naszego osiedla i miasta oraz zaszczepienie u uczniów współodpowiedzialności za najbliższe środowisko.
Najpierw zatrzymaliśmy się na najwyższym wzniesieniu w naszym mieście przy ulicy Wylotowej, gdzie znajduje się Farma Wiatrowa Wysocko Wielkie, posiadająca trzy turbiny.

Widzieliśmy z bliska, jak pracują turbiny, poznaliśmy korzyści elektrowni wiatrowych, ale też podziwialiśmy panoramę naszego miasta i okolic. Opiekunowie pokazali nam na wzniesieniu dwa zbiorniki wody pitnej pompowanej ze Stacji Uzdatniania Wody, a spływającej samoczynnie do domów, mieszkań i zakładów pracy w naszym mieście i okolicznych miejscowościach.
Ulicą Wylotową dojechaliśmy do lasu, gdzie odbyły się zajęcia dydaktyczne na temat alternatywnych sposobów podróżowania pod hasłem „Zamień samochód na rower”.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była ostrowska elektrociepłownia OZC mieszcząca się przy ulicy Grunwaldzkiej. Dowiedzieliśmy się, że do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej wykorzystywane są odnawialne źródła energii w oparciu o spalanie biomasy i kogenerację, czyli wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Zamontowany w zakładzie system monitorowania emisji dwutlenku węgla pozwala na stałą kontrolę i umożliwia emisję tylko dopuszczalnych norm.
Bogatsi w wiedzę dotyczącą sposobów ochrony czystości powietrza w naszym mieście – Ostrowie Wielkopolskim oraz w przeżycia przyrodnicze wróciliśmy do szkoły.