28 października 2020

Cele innowacji

Podsumowanie innowacji

Categories: | Author: Romana Ziajka | Posted: 2020-07-03 | Views: 28

Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w Ogólnopolskim Programie edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Zorganizowanym przez WOŚP Jerzego Owsiaka. W ramach tego programu przeszkoleni nauczyciele prowadzą zajęcia z pierwszej pomocy. Szkoła otrzymała sprzęt i pomoce edukacyjne do prowadzenia zajęć z dziećmi. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. W maju 2011 r. w naszej szkole przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu prowadzenia zajęć w ramach programu Fundacji WOŚP – Ratujemy i Uczymy Ratować. Od września 2011 r. nasza szkołą berze udział w tym programie i zadania wykonują 3 nauczycielki – Dominika Armatys, Ewa Portasiak - Włodarczyk oraz pomysłodawczyni wszystkich akcji – Romana Wojtczak.

26 września zainaugurowana została innowacja pedagogiczna. Uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu, którego tematem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przedstawiciele 6 oddziałów brali udział w konkursie. Odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy z wychowania komunikacyjnego, rozpoznawali znaki drogowe - z rąk pani dyrektor każda klasa otrzymała dyplom za I miejsce oraz upominki. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaprezentowali się w odblaskowym pokazie mody.
16 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Resuscytacji. W naszej placówce od 2015 r. organizujemy akcję bicia rekordu w resuscytacji zbiorowej. Rekord w resuscytacji zbiorowej w ostrowskiej trzynastce został  pobity. 200 uczniów i 26 dorosłych:
- ratownik medyczny, rodzic Michał Sobiś
- dwóch funkcjonariuszy z OSP
- strażak z PSP
- pielęgniarka Lucyna Mikołajczyk, rodzic
- dwóch funkcjonariuszy Policji
- nauczyciel z ZSU, rodzic Bartosz Bożek
- 2 ratowniczki WOPR
- 2 harcerki z harcerskiego Klubu Ratowniczego
- lekarz, rodzic Magdalena Benke
- rodzic Marta Pawlak, Patrycja Kalina, Sylwia Kuświk, Maciej Tadel, Ewelina Maria Kątna - Plewa, Ewa Patryas, Marcin Dusza, Sławomir Szulc,
- 5 nauczycielek - Romana Wojtczak, Marzena Pabiszczak, Ewa Portasiak- Włodarczyk, Dominika Armatys, Marzena Szymankiewicz
REKORD SP 13 - 226 OSÓB
Dla naszych ratowników zostały przygotowane podziękowania, poczęstunek. Dla wszystkich uczestników przygotowane były rękawiczki jednorazowe. Zorganizowanych zostało 6 fantomów/animków na stanowiskach dla uczniów klas I – III na korytarzu dla uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej oraz 7 stanowisk z fantomami dla uczniów klas IV – VIII w Sali gimnastycznej.
Wszyscy uczestnicy o 10.45 przystąpili do 45 minutowych ćwiczeń z RKO, pod kontrola ratowników. Po przerwie od 11.50 uczniowie przygotowywali się akcji głównej. Od godziny 12.00 przez 30 minut resuscytowali w nieprzerwanym czasie. Po zakończeniu akcji wszyscy otrzymali podziękowania i zostali zaproszeni do wspólnych zdjęć.

Print Bookmark and Share