28 stycznia 2020
Internetowy Teatr TVP

Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi

9 stycznia 2020 r. w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół uczniowie klas I - IV obejrzeli spektakl „O dwóch takich, co ukradli księżyc” z Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.
 Jacek i Placek, bo tak nazywali się bliźniacy, spędzali całe dnie na wygłupach, leniuchowaniu, dokuczaniu innym a nawet na kradzieżach… Ponieważ nie zamierzali się uczyć ani pracować w przyszłości, pewnego dnia postanowili ukraść złoty księżyc i sprzedać go, aby mieć pieniądze na próżniacze życie. Wyruszyli w tym celu w długą i pełną przygód podróż, która całkowicie ich odmieniła… Była to współczesna, pełna muzyki inscenizacja znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niegrzecznych i leniwych braciach, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie rodziny i rodzinnej wsi.

Katowicki Teatr Ateneum

17 września rozpoczęliśmy program iTeatru TVP pierwszą transmisją  spektaklu katowickiego Teatru Ateneum pt. „Ile żab waży księżyc” dla uczniów klas I-IV.
Baśniowa opowieść o niecodziennym spotkaniu Króla samochwały z samotnym, przybyłym nie wiadomo skąd Chłopcem, zadającym dorosłemu władcy masę bardzo ważnych z jego punktu widzenia, zupełnie abstrakcyjnych pytań. Zirytowany dziecięcą bezpośredniością Król próbuje  ignorować intruza, a w końcu pozbyć się go.
Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do tego, by nabrać dystansu do siebie samego, a może nawet nieco się odmienić. Król na nowo odkrywa dawno ukrytą własną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka i jego fantazję i ciekawość świata. Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie.
Baśń oparta na tekście Maliny Prześlugi, nagrodzonym w XXIX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2018), organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.